• Życzenia.

          • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych,
            wszystkim Rodzicom, Uczniom, Współpracownikom oraz Waszym najbliższym
            życzę zdrowia, serc pełnych miłości, wiary i nadziei.

             

            Halina Szlaga Dyrektor Szkoły

             

             

          • Szanowni Rodzice.

          • Szanowni Rodzice,

            sytuacja, w której się znaleźliśmy jest dla wszystkich  trudna i bardzo stresująca. Izolacja, brak kontaktów społecznych  nie wpływa na nas pozytywnie, ale zmniejsza ryzyko zarażonych.

               W obliczu niepewności  każdy z nas  radzi sobie, jak tylko  potrafi. Na dodatek  nauka  dzieci w systemie   on-line  na początku może sprawić problemy. Uczniowie otrzymują informacje od kilku nauczycieli, które niekiedy wymagają wysiłku i kilkugodzinnego siedzenia przy komputerze. Niejednokrotnie zmieniają się przesyłane wcześniej komunikaty, bo rzeczywistość uległa zmianie.

            Jednak proszę pamiętać, że nikt z nas tego nie chciał, nikt tego nie planował. Nauczyciele  dokładają  starań, aby przekazywanych treści programowych nie było za dużo, stosownie do możliwości psychofizycznych uczniów. Szczegółowe informacje na temat kształcenia on-line otrzymujecie  Państwo najczęściej  na e-dzienniku oraz stronie internetowej szkoły.  Pedagodzy  w godzinach konsultacji oraz poprzez informacje zwrotne podkreślają, co uczeń zrobił  dobrze i  co należałoby jeszcze poprawić. Cały czas pozostają  w kontakcie zarówno z Państwem, jak i z dziećmi. Wspólnie   rozwiązujemy  pojawiające się przeszkody i wzajemnie wspieramy.

            Doskonale zdaję sobie sprawę, że obecna sytuacja może nas męczyć, zniechęcać, a nawet wprowadzać w stan depresji.

            Jednak być  może warto, tak skomplikowaną okoliczność, w jakiej się znaleźliśmy potraktować, jako szansę. Dopuścić do siebie myśl, że dzięki nauce w  niedopracowanym jeszcze systemie on-line   zarówno uczniowie, jak i my możemy oderwać swoje myśli od środowiska życia w pandemii.

            Zwróćmy też uwagę, że nie tylko uczniowie, ale wszyscy mamy okazję do rozwijania naszych kompetencji zarówno tych  osobistych m.in: samodzielności, obowiązkowości, systematyczności, organizowania sobie nauki (bo przecież dla dzieci to nie są wakacje), jak i  cyfrowych.

            Proszę zauważyć, jak szybko nauczyliśmy się nowych umiejętności w zakresie technologii informatycznych (często metodą prób i błędów). To również  czas na rozwijanie naszych zainteresowań (może w trochę innej formie). W tym momencie doskonalimy również naszą kreatywność i pomysłowość.

            Pamiętajcie Państwo , że dzieci uczą się przede wszystkim dla siebie. Wspierajcie  je  zatem w nauce  i pomagajcie  do momentu, w którym zauważycie, że dalej dadzą sobie sami radę. Doceniamy Wasz wysiłek i poświęcenie dla tych, których kochacie z całego serca.

            Drodzy Rodzice nie zapominajcie , że w obliczu tego, co się dzieje teraz na świecie oceny  i  to, żeby wszystkie przesłane przez nauczycieli prace zostały odrobione ( niektóre zadania są dla chętnych) nie jest najistotniejsze.

            W obecnej chwili  najwazniejsze jest  bezpieczeństwo, zdrowie i życie  nas wszystkich.

            Zatem wspierajmy się wzajemnie, pomagajmy, dzielmy się uśmiechem i jeśli to tylko możliwe zostańmy w domu.

            Wiele serdeczności i zdrowia dla  wszystkich Państwa.

            dyrektor   Halina Szlaga

                

          • Szkoła w systemie kształcenia na odległość - informacje.

          • Organizacja nauczania na odległość.

            Szanowni Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele

            zgodnie z Rozporządzeniami  Ministra Edukacji Narodowej:

            a)       Rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

            b)      Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

             

            przekazuję informację dotyczącą sposobu organizacji funkcjonowania szkoły w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych wynikających z epidemii COVID-19 od 25 marca 2020 r do 10 kwietnia 2020r.

             

            Organizacji nauczania na odległość tzw. e-learningu Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Barłominie

             

            1.      Ustalone  formy kontaktu z dyrektorem szkoły:

            a)      kontakt za pomocą e-dziennik Librus,

            b)      kontakt e-mail na adres: spbarlomino@op.pl

            c)      kontakt telefoniczny: tel. 586782095 tel. kom. 509409394

            2.      Od 25 marca 2020 r nauczyciele za pomocą zdalnych narzędzi , e-learningu będą realizowali podstawę programową ( w tym e-dziennik, komunikator Microsoft Team w klasach IV – VI, e-mail – grupy przedszkolne), zgodnie z przydzielonym wymiarem godzin

            3.      Zalecono aby zdalne nauczanie miało charakter synchroniczny (zajęcia online w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzi umożliwiających połączenie się z uczniami klas IV - VI) z zastosowaniem następujących platform i aplikacji edukacyjnych:

            a)      www.epodreczniki.pl

            b)      www.gov.pl/zdalnelekcje

            c)      Microsoft Team

            d)      Khan Academy

            e)      innych niż wymienionych w punktach lit.a-d wskazanych przez nauczyciela

            f)       oraz materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii

            4.      W celu zróżnicowania form pracy  nauczyciele zostali zobowiązani  do pracy z uczniami w sposób asynchroniczny (nauczyciel udostępnia materiały, a uczniowie wykonują zadania w czasie odroczonym klasy I – III ).Udostępnianie materiałów realizowane będzie  za pośrednictwem e-dziennika lub poczty elektronicznej a w sytuacji braku dostępu do Internetu z wykorzystaniem telefonów komórkowych ucznia lub rodziców.

            5.      Wychowawcy grup przedszkolnych przesyłać będą informacje Rodzicom za pośrednictwem poczty e-mail.

            6.      Za pośrednictwem e-dziennika zostanie przekazany Państwu harmonogram konsultacji z nauczycielami.

            7.      Nauczyciele zostali zobowiązani do dostosowania programu nauczania do narzędzi, które zamierzają stosować w zdalnym nauczaniu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości psychofizycznych uczniów.

            8.      Wychowawcy ustalili z Państwem możliwości nauczania zdalnego.

            9.      Na bieżąco będą reagować na bieżące potrzeby i problemy związane z kształceniem zdalnym, które będą się pojawiały.

            10.  Ze względu na to, że w szkole nie zatrudnia się psychologa i pedagoga wsparcia psychologiczno-pedagogicznego udziela psycholog/pedagog przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wejherowie.

            11.  Dyrektor szkoły na bieżąco śledzi komunikaty na temat COVID-19 nadawane przez Główny Inspektorat Sanitarny i stosuje się do jego zaleceń.

            12.  Dyrektor szkoły-placówki pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielem lokalnej stacji epidemiologiczno-sanitarnej w celu bieżącego monitorowania sytuacji związanej z szerzeniem się epidemii COVID-19.

            13.  Dyrektor szkoły utrzymuje stały kontakt z przedstawicielami organu prowadzącego w celu bieżącego monitorowania sytuacji związanej z wdrożeniem zdalnego nauczania.

            14.  Dyrektor szkoły utrzymuje kontakt z przedstawicielami organu sprawującego nadzór pedagogiczny, zwłaszcza w zakresie monitorowania przyjętych sposobów kształcenia na odległość oraz stopnia obciążenia uczniów realizacją zleconych zadań.

            15.  Szkoła w ramach nauczania zdalnego organizuje dla uczniów i ich rodziców konsultacje z nauczycielami, logopedą - harmonogram

            16.  Konsultacje będą się  odbywać  on - line w czasie rzeczywistym lub w czasie odroczonym: na zasadzie kontaktu mailowego lub poprzez np. komunikatory społecznościowe – wskazane przez nauczycieli w harmonogramie

            17.  Harmonogram konsultacji zostaje udostępniony uczniom i rodzicom poprzez e-dziennik Librus.

            18.   Wdrożone zostały  procedury wprowadzania modyfikacji programów wychowania przedszkolnego i szkolnego zestawu programów nauczania.

            19.  Nauczyciele mają obowiązek monitorowania postępów w nauce zdalnej uczniów

            20.  Nauczyciele mają obowiązek informowania uczniów i ich rodziców/opiekunów prawnych o osiąganych postępach i ocenach w trakcie nauczania z wykorzystaniem informacji zwrotnej Oceniania Kształtującego.

            21.  W trakcie realizacji nauczania zdalnego obowiązują przepisy dotyczące oceniania określone w Statucie Szkoły.

            22.  W szkole organizuje się zdalne nauczanie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

            23.  Na czas wprowadzenia zdalnego nauczania wprowadzone zostały   szczegółowe warunki korzystania z narzędzi informatycznych i zasobów w Internecie.

            24.  Do przestrzegania tych zasad zobowiązani zostali   wszyscy pracownicy szkoły.

            25.  Dyrektor szkoły ustala organizację pracy w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem (praca zdalna, praca w cyklu okresowym, zastosowanie systemu dyżurów).

            26.  Wszelkie informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem można uzyskać na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia

            800 190 590

            27.  Adresy stron z których czerpiemy informację:

            www.gis.gov.pl

            www.mz.gov.pl

            www.men.gov.pl

            www.gov.pl

            http://www.kuratoriu.gda.pl/

            https://spbarlomino.edupage.org/

            28.  W dniach 25.03.2020 – 27.03.2020 we wszystkich klasach będzie prowadzone nauczanie zdalne asychroniczne z modyfikacją tygodniowego rozkładu  zajęć  uwzględniającego zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

            29.  W kolejnych dniach wychowawcy przeprowadzą szkolenie uczniów w zakresie korzystania z komunikatora Microsoft Team tak, aby od przyszłego tygodnia w klasach IV – VI rozpocząć nauczanie zdalne on-line - synchroniczne.

            30.  Ilość przekazywanego materiału będzie dostosowana do możliwości psychofizycznych uczniów z uwzględnieniem nauki przez działanie oraz samodzielnej pracy ucznia. Mogą pojawić się dodatkowe zadania dla chętnych uczniów.

            31.  Sytuacja, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy jest ekstremalna i stresująca dla wszystkich. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko się uda, nie wszystko będzie działało dobrze od samego początku. Wszyscy w tej chwili potrzebujemy spokoju, dlatego bądźmy względem siebie wyrozumiali. Dajmy sobie czas na przemyślenie i ewentualną modyfikację. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo i zdrowie  wszystkich, a w szczególności naszych dzieci jest najważniejsze.

            32.  W razie pytań i wątpliwości proszę o kontaktować się z nauczycielami, wychowawcami oraz dyrekcją zgodnie z harmonogramem konsultacji.

            33.Podsumowując klasy I - III pracują w systemie zdalnym asynchronicznym, klasy IV - VI naprzemiennie w systemie zdalnym synchronicznym i asynchronicznym.

            34.  Sekretariat w szkole pełni dyżury od 8.00 – 14.00.

            Z wyrazami szacunku dyr Halina Szlaga

             

          • Zawieszenie zajęć.

          • .

            Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

            11.03.2020

            Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

            Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

            Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: 

            • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
            • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
            • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
            • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
            • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
            • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

            Dyrektorze,

            • zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie;  
            • 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
            • od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
            • poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
            • od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;
            • poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
            • możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
            • w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
            • uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
            • od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
            • śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.

            W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).

            Rodzicu,

            • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
            • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
            • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
            • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
            • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
            • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

            Uczniu,

            • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
            • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
            • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
            • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

            Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

            Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.   

            Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

            • dziennik elektroniczny;
            • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
            • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

            Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

            Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

            • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
            • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

             

            Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

            Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

            Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

            Departament Informacji i Promocji
            Ministerstwo Edukacji Narodowej

             

             

          • Informacja.

          • Drodzy Rodzice i Uczniowie w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych informujemy, iż w dniach 13.03.2020 - 25.03.2020 prowadzic będziemy edukację on-line. W związku z powyższym prosimy o śledzenie przekazywanych przez nauczycieli  informacji na e-dzienniku.

            dyr Halina Szlaga

          • Informacja.

          • W związku z rekomendacjami Pomorskiego Kuratora Oświaty -

            https://www.kuratorium.gda.pl/rekomendacje-w-sprawie-wycieczek-szkolnych/ o treści:
            "W związku z obecną sytuacją związaną z zagrożeniem zakażenia koronawirusem Wojewoda Pomorski i Pomorski Kurator Oświaty rekomendują nieorganizowanie wycieczek szkolnych, a także nieuczestniczenie w imprezach masowych, plenerowych i szkolnych do chwili ustania zagrożenia"

            uprzejmie informuję, iż w dniach 10 - 11 marca 2020r szkoła nie organizuje wyjazdu autobusem na rekolekcje wielkopostne. W tych dniach zajęcia w szkole odbywać się będą zgodnie z planem zajęć - nieobecności uczniów w szkole traktowane będą jako usprawiedliwione. Rodzice we własnym zakresie organizują swoim dzieciom uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych, bądź posyłają do szkoły.
            dyr Halina Szlaga

          • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          •  

            25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

            Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

            W naszej szkole podobnie  jak w zeszłym  roku święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie. Tego dnia każde dziecko z młodszych klas przynosi do szkoły swojego najmilszego misia.

            W tym roku naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich dzieci i ich misiów, przypomnieniu historii Pluszowego Misia, następnie bawiliśmy się na Sali gimnastycznej, gdzie klasa VI z wychowawcą przygotowała stacje zabawowe związane z misiami.

            Uczniowie okładali puzzle związane z tym dniem, rozwiązywali zakodowane obrazy, dokańczali rysunki Misia Uszatka, bawili się chustą animacyjną, czy słuchali i ilustrowali za pomocą ruchu opowiadanie czytane przez uczennice klasy VI.


            Ciekawą atrakcją była też przygotowana niespodzianka przez nauczyciela prowadzącego uroczystość. Niespodzianką tą była pluszowa zabawka, którą każdy uczeń mógł sobie wybrać i zabrać do domu.

            Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

          • WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI EXPERYMENT

          • 11 października uczniowie klasy IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Jest to interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. To miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy - nie tylko u najmłodszych!

            Na początku uczniowie brali udział w lekcji pt. „ Kryptonim Experyment”. Zajęcia  oparte były na fabule, w której uczestnicy wcielili się w rolę rekrutów na Tajnych Agentów. Rozwiązując matematyczne zagadki, analizując mapy i zapiski w notatniku, otrzymywali wskazówki prowadzące do kolejnych zadań. Na koniec uczestników czekała niespodzianka.

             Podczas zajęć uczniowie:

            • rozwijali umiejętności pracy zespołowej, dedukcji i abstrakcyjnego myślenia, tworzenia strategii rozwiązywania problemu, która wymaga łączenia wiedzy z różnych działów matematyki;
            • kształcili myślenie matematyczne oraz sprawne wykorzystywanie narzędzi matematyki w życiu codziennym.

            Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Wykonywane zadania łączyły nowoczesną edukację z doskonałą zabawą. Uczestnicy projektu samodzielnie zdobywali wiedzę, korzystając z licznych interaktywnych stanowisk. Wystawa dawała możliwość zdobywania wiedzy praktycznej, eksperymentowania ze zjawiskami przyrodniczymi, samodzielnego wyjaśniania zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych. Wycieczka do Centrum Nauki „Experyment” spełniła założone cele, pozwoliła uczestnikom zdobywać wiedzę w trakcie zabawy, przyczyniła się do integracji grupy. Ujawniła również umiejętności funkcjonowania w grupie i współpracy w zespole.

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA

          •  

            23 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, uczestniczyli w  akcji „Sprzątanie Świata”  organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia, w tym roku pod hasłem  „Nie śmiecimy – sprzątamy- zmieniamy”.  Jej celem było promowanie ograniczenia ilości śmieci i ich efektywnej segregacji. W związku z tym tego dnia uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zajęciach ekologicznych. Na początku wyjaśnili co to są śmieci, czy wszystkie niepotrzebne rzeczy są odpadami. Później klasy podzieliły się na 3 drużyny i musiały odpowiedzieć na pytanie „W jaki sposób można ograniczyć wytwarzanie odpadów we własnym gospodarstwie domowym” i przedstawić swoje propozycje. Uczniowie wyjaśnili znaczenie słowa recykling i podali różne propozycje tego co można zrobić z odpadów. Następnie trochę ruchu – sztafeta z segregacją śmieci do odpowiednich kontenerów.

            Prowadzący wyjaśnia dokładnie uczniom jakie produkty powinno się i których nie powinno się wyrzucać do odpowiednich koszy ma śmieci.

            Na zakończenie zajęć przeprowadziliśmy debatę. Jedna drużyna szukała argumentów na postawioną tezę  Sprzątanie świata jest potrzebne?, a druga na tezę Sprzątanie świata jest niepotrzebne? Obie drużyny wywiązały się z postawionego zadania. Wszyscy zgodnie uznali, że taka akcja jest potrzebna.

          • „Słowa najważniejsze szczęście zapewnią Ci”.

          • Misja naszej szkoły brzmi „Słowa najważniejsze szczęście zapewnią Ci”. Współpraca i wytrwałość należą do grupy „słów najważniejszych”. Jak się okazało naszej wspólnocie przyniosły szczęście. Nasza szkoła znalazła się na liście laureatów Ogólnopolskiego Konkursu #OSEWyzwanie . Co wygraliśmy? Mobilną Pracownię Komputerową, dzięki której szkoła będzie mogła prowadzić cyfrowe lekcje, a uczniowie będą korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych. Szkoła musiała spełnić kilka warunków w tym:• Zgłosić się do programu mLegitymacja szkolna.• wypełnić formularz zgłoszeniowy do konkursu #OSEWyzwanie i załączyć pracę plastyczną pt. „Smart Szkoła”.• zadeklarować udział w programach CodeWeek oraz OSEHero.W Konkursie punktowane były wymagania fakultatywne według poniższych wag:a) deklaracja zgłoszenia nauczyciela w OSEHero lub zgłoszony do OSEHero – 25 %,b) deklaracja zgłoszenia działań w inicjatywie CodeWeek2019 - 25 %,c) praca plastyczna – 50 %.Dzięki współpracy nauczycieli: Pani Marii Semak, Pani Justyny Angel oraz dyrekcji Pani Haliny Szlaga wywiązaliśmy się z warunków konkursu – 50%. Wytrwałością zaś wykazali się wszyscy uczniowie klasy pierwszej, którzy wykonali pracę plastyczną. Szkoła miała trudny wybór, ostatecznie wytypowano pracę Wojtka, który dołożył kolejne 50%. Pierwszaki spisaliście się na medal. Na liście laureatów znalazła się także Szkoła Podstawowa nr 1 w Luzinie oraz Szkoła Podstawowa w Sychowie, którym serdecznie gratulujemy. Wszyscy mamy powody do radości. Do zobaczenia w poniedziałek i pamiętajcie „Szkoła to My”.

          • Szkoła to My.

          • Szkoła to coś więcej niż ławki, tablica, kreda. Szkoła to My i wzajemne relacje między nami.

            Dlatego to właśnie my powinniśmy  nawzajem sobie pomagać, szanować się i współpracować.

            W jakim celu? Aby szkoła była czymś więcej niż …, by jej największy skarb „dzieci i uczniowie” czuły się w niej

            szczęśliwe, szanowane i wspierane, by wierzyły w siebie i podejmowały wyzwania na drodze do własnego

            rozwoju opartego na dobru, samodzielności , odpowiedzialności i współpracy.

            U progu nowego roku szkolnego życzę nam wszystkim będącym ważną częścią tej szkoły, aby każdy

            dzień w niej spędzony miał sens, przynosił radość, optymizm oraz wiarę, że jeśli wykorzystam daną mi szansę 

            jestem w stanie zrobić kolejny krok, krok ku  przyszłości.

            Dyrekcja Szkoły Halina Szlaga

             

          • Zaproszenie.

          • Zaproszenie!

            Serdecznie zapraszamy na inaugurację nowego roku szkolnego 2019/2020 dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniów klas I - VI wraz z rodzicami, która odbędzie się2 września 2019r o godzinie 9.30 w sali gimnastycznej naszej szkoły.

            dyr Halina Szlaga

          • Zakończenie roku szkolnego.

          • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019 dla klas 0 - VI odbędzie się 19 czerwca o godzinie 9.30 w sali gimnastycznej naszej szkoły. Serdecznie zapraszamy.

            Dyrekcja Szkoły 

          • Festiwal Mistrzów

          • Festiwalem Mistrzów zakończyła się w tym roku zespołowa innowacja „3 kwadranse dla Mistrza” prowadzona w Szkole Podstawowej w Barłominie. Od połowy września wszyscy uczniowie  klas I – VI 1 godzinę  w tygodniu pod opieką nauczycieli  poświęcali na rozwijanie swoich zainteresowań. Zaproponowana forma zajęć  bardzo spodobała się uczniom, a swoje osiągnięcia w wybranej przez siebie dziedzinie zaprezentowali 13 czerwca podczas Festiwalu Mistrzów. Atrakcją imprezy był Mistrz Świata, Europy i Polski freestyle football Paweł Skóra. 


          • Zorientowanie na kompetencje

          • Zorientowanie na kompetencje.

             Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Barłominie w tym roku szkolnym bierze udział w programie pt.;"Kompleksowy program rozwijania kompetencji kluczowych skierowany do kadr zarządzających placówek oświatowych w województwie pomorskim", w ramach którego prowadzone jest doradztwo indywidualne i sieć współpracy dla uczestników projektu. W oparciu o przeprowadzoną diagnozę opracowany został procesowy plan wspomagania szkoły w zakresie rozwijania Kompetencji Kluczowych uczniów z naciskiem na rozwijanie umiejętności  uczenia się i porozumiewania się w języku angielskim. W związku z powyższym w szkole od początku roku szkolnego podjęto szereg działań nastawionych na rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów, a także ich zainteresowań. W tym roku szkolnym szkoła przeprowadziła i realizuje między innymi:

            a) projekty edukacyjne międzyprzedmiotowe: Wrota kulturalnego zachowania uczynią dla ciebie i innych wiele dobrego, Młodzi dziennikarze, Projekt matematyczny - Zmysł gospodarczy zbada czy wystarczy,  Projekt z języka angielskiego, Projekt artystyczny „Malujemy do wierszy księdza Jana Twardowskiego, Przygotowujemy elementy scenografii Dnia Otwartego, Sensoryczny Mikołaj, "Łamacze szyfrów" w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu

            b) Programy Ogólnopolskie: Być jak Ignacy, Superkoderzy, Mam tę moc, Dumni z Polski - 100-lecie niepodległości

            c) Innowacje pedagogiczne: 3 kwadranse dla Mistrza, Bajeczki dla szósteczki, Zmysł gospodarczy zbada czy wystarczy, Play to English

            Podejmowane działania wpisują się w ogólne cele kształcenia ogólnego nowej podstawy programowej. W jej preambule, jako jeden z celów kształcenia ogólnego wymieniono  rozwijanie kompetencji kluczowych, takich jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość. Natomiast wśród najważniejszych umiejętności rozwijanych w ramach kształcenia ogólnego znalazły się między innymi sprawne komunikowanie się w językach obcych nowożytnych, praca w zespołach i społeczna aktywność. Nowa podstawa programowa przywiązuje także dużą wagę do częstego stosowania w szkole metody projektu, podczas której uczniowie czują się badaczami, odkrywcami, odnajdują radość w nauce.  Szkoła realizuje wiele projektów we współpracy z różnymi partnerami zewnętrznymi, które niejednokrotnie oferują zespołom projektowym wsparcie merytoryczne, organizacyjne, finansowe. Do nich należy między innymi: Biblioteka Publiczna w Luzinie, Polska Akademia Dzieci, Fundacja PGNiG, wyższe uczelnie, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich Pro Bobo w Luzinie, absolwenci szkoły, muzea. Wsparcia udzielają także osoby najbliższe, a więc rodzice. Podejmowane w szkole działania w oparciu o wyżej wymieniony Program pozwalają na kształcenie uczniów zgodnie z nowymi założeniami podstawy programowej, a jednocześnie rozwijają między innymi myślenie kreatywne i współpracę - kluczowe kompetencje, które pozwalają na innowacyjność w życiu dorosłym.

             

            dyr Halina Szlaga

             

          • Preambuła podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej.

          • Kształcenie w szkole podstawowej stanowi fundament wykształcenia. Zadaniem szko­ły jest łagodne wprowadzenie dziecka w świat wiedzy, przygotowanie do wykonywania obowiązków ucznia oraz wdrażanie do samorozwoju. Szkoła zapewnia bezpieczne warun­ki oraz przyjazną atmosferę do nauki, uwzględniając indywidualne możliwości i potrzeby edukacyjne ucznia. Najważniejszym celem kształcenia w szkole podstawowej jest dbałość o integralny rozwój biologiczny, poznawczy, emocjonalny, społeczny i moralny ucznia.

            Kształcenie w szkole podstawowej trwa osiem lat i jest podzielone na dwa etapy edukacyjne:

            1) I etap edukacyjny obejmujący klasy I–III szkoły podstawowej – edukacja wczesno-szkolna;

            2) II etap edukacyjny obejmujący klasy IV–VIII szkoły podstawowej.

             

            Kształcenie ogólne w szkole podstawowej ma na celu:

            1) wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, soli­darności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu roz­wojowi ucznia (rodzina, przyjaciele);

            2) wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regio­nalnej i etnicznej;

            3) formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób;

            4) rozwijanie kompetencji takich jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość;

            5) rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argu­mentowania i wnioskowania;

            6) ukazywanie wartości wiedzy jako podstawy do rozwoju umiejętności;

            7) rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów oraz motywacji do nauki;

            8) wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejęt­ności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat;

            9) wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi dalszej edukacji;

            10) wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokaja­nie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej;

            11) kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość;

            12) zachęcanie do zorganizowanego i świadomego samokształcenia opartego na umiejętności przygotowania własnego warsztatu pracy;

            13) ukierunkowanie ucznia ku wartościom.

             

            Najważniejsze umiejętności rozwijane w ramach kształcenia ogólnego w szkole pod­stawowej to:

            1) sprawne komunikowanie się w języku polskim oraz w językach obcych nowożytnych;

            2) sprawne wykorzystywanie narzędzi matematyki w życiu codziennym, a także kształcenie myślenia matematycznego;

            3) poszukiwanie, porządkowanie, krytyczna analiza oraz wykorzystanie informacji z różnych źródeł;

            4) kreatywne rozwiązywanie problemów z różnych dziedzin ze świadomym wykorzy­staniem metod i narzędzi wywodzących się z informatyki, w tym programowanie;

            5) rozwiązywanie problemów, również z wykorzystaniem technik mediacyjnych;

            6) praca w zespole i społeczna aktywność;

            7) aktywny udział w życiu kulturalnym szkoły, środowiska lokalnego oraz kraju.

            W procesie kształcenia ogólnego szkoła podstawowa na każdym przedmiocie kształtuje kompetencje językowe uczniów oraz dba o wyposażenie uczniów w wiadomości i umiejęt­ności umożliwiające komunikowanie się w języku polskim w sposób poprawny i zrozumiały.

            Ważnym zadaniem szkoły jest kształcenie w zakresie porozumiewania się w językach obcych nowożytnych. W klasach I–VI szkoły podstawowej uczniowie uczą się jednego języka obcego nowożytnego, natomiast w klasach VII i VIII – dwóch języków obcych no­wożytnych. Od klasy VII uczniowie mogą także realizować nauczanie dwujęzyczne, jeżeli szkoła zorganizuje taką formę kształcenia.

            Zadaniem szkoły podstawowej jest wprowadzenie uczniów w świat literatury, ugrun­towanie ich zainteresowań czytelniczych oraz wyposażenie w kompetencje czytelnicze potrzebne do krytycznego odbioru utworów literackich i innych tekstów kultury. Szkoła podejmuje działania mające na celu rozbudzenie u uczniów zamiłowania do czytania oraz działania sprzyjające zwiększeniu aktywności czytelniczej uczniów, kształtuje postawę doj­rzałego i odpowiedzialnego czytelnika, przygotowanego do otwartego dialogu z dziełem literackim. W procesie kształcenia i wychowania wskazuje rolę biblioteki (szkolnej, pu­blicznej, naukowej i in.) oraz zachęca do podejmowania indywidualnych prób twórczych.

            Wysokie kompetencje czytelnicze wpływają na sukces uczniów w szkole, a w późniejszym życiu pozwalają pokonywać uczniom ograniczenia i trudności związane z mniej sprzyjają­cym środowiskiem społecznym.

            Czytanie jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w procesie kształcenia.

            Dzieci, które dużo czytają, mają bogaty zasób słownictwa, z łatwością nazywają swoje uczucia i wchodzą w relacje z rówieśnikami, rzadziej sprawiają kłopoty wychowawcze, mając lepiej rozwiniętą wyobraźnię umożliwiającą obiektywne spojrzenie na zachowa­nia własne i innych, w konsekwencji lepiej radzą sobie z obowiązkami szkolnymi, a także funkcjonowaniem w społeczności szkolnej.

            Ważne jest, aby zainteresować ucznia czytaniem na poziomie szkoły podstawowej. Uczeń powinien mieć zapewniony kontakt z książką np. przez udział w zajęciach, na których czy­tane są na głos przez nauczycieli fragmenty lektur lub udział w zajęciach prowadzonych w bibliotece szkolnej. W ten sposób rozwijane są kompetencje czytelnicze, które ukształ­tują nawyk czytania książek również w dorosłym życiu.

            Szkoła ma stwarzać uczniom warunki do nabywania wiedzy i umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metod i technik wywodzących się z infor­matyki, w tym logicznego i algorytmicznego myślenia, programowania, posługiwania się aplikacjami komputerowymi, wyszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źró­deł, posługiwania się komputerem i podstawowymi urządzeniami cyfrowymi oraz stoso­wania tych umiejętności na zajęciach z różnych przedmiotów m.in. do pracy nad tekstem, wykonywania obliczeń, przetwarzania informacji i jej prezentacji w różnych postaciach.

            Szkoła ma również przygotowywać ich do dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów w trakcie korzystania z zasobów dostępnych w internecie, krytycznej analizy informacji, bezpiecznego poruszania się w przestrzeni cyfrowej, w tym nawiązywania i utrzymywania opartych na wzajemnym szacunku relacji z innymi użytkownikami sieci.

            Szkoła oraz poszczególni nauczyciele podejmują działania mające na celu zindywiduali­zowane wspomaganie rozwoju każdego ucznia, stosownie do jego potrzeb i możliwości.

            Uczniom z niepełnosprawnościami, w tym uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, nauczanie dostosowuje się do ich możliwości psychofizycznych oraz tempa uczenia się. Wybór form indywidualizacji nauczania powinien wynikać z rozpo­znania potencjału każdego ucznia. Jeśli nauczyciel pozwoli uczniowi na osiąganie sukcesu na miarę jego możliwości, wówczas ma on szansę na rozwój ogólny i edukacyjny. Zatem nauczyciel powinien tak dobierać zadania, aby z jednej strony nie przerastały one możliwości ucznia (uniemożliwiały osiągnięcie sukcesu), a z drugiej nie powodowały obniżenia motywacji do radzenia sobie z wyzwaniami.

            Ważną rolę w kształceniu i wychowaniu uczniów w szkole podstawowej odgrywa edu­kacja zdrowotna. Zadaniem szkoły jest kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, w tym wdrożenie ich do zachowań higienicznych, bezpiecznych dla zdrowia własnego i innych osób, a ponadto ugruntowanie wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania się, korzyści płynących z aktywności fizycznej, a także stosowania profilaktyki.

            Kształcenie i wychowanie w szkole podstawowej sprzyja rozwijaniu postaw obywatel­skich, patriotycznych i społecznych uczniów. Zadaniem szkoły jest wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, przywiązania do historii i tradycji narodowych, przygotowanie i zachęcanie do podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, w tym do angażowania się w wolontariat. Szkoła dba o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka, kształtuje postawę szacunku dla środowi­ska przyrodniczego, w tym upowszechnia wiedzę o zasadach zrównoważonego rozwoju, motywuje do działań na rzecz ochrony środowiska oraz rozwija zainteresowanie ekologią.

            Zadaniem szkoły jest przygotowanie uczniów do wyboru kierunku kształcenia i zawodu. Szkoła prowadzi zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego.

            Duże znaczenie dla rozwoju młodego człowieka oraz jego sukcesów w dorosłym życiu ma nabywanie kompetencji społecznych takich jak komunikacja i współpraca w grupie, w tym w środowiskach wirtualnych, udział w projektach zespołowych lub indywidual­nych oraz organizacja i zarządzanie projektami.

            Zastosowanie metody projektu, oprócz wspierania w nabywaniu wspomnianych wyżej kompetencji, pomaga również rozwijać u uczniów przedsiębiorczość i kreatywność oraz umożliwia stosowanie w procesie kształcenia innowacyjnych rozwiązań programowych, organizacyjnych lub metodycznych.

            Metoda projektu zakłada znaczną samodzielność i odpowiedzialność uczestników, co stwarza uczniom warunki do indywidualnego kierowania procesem uczenia się. Wspiera integrację zespołu klasowego, w którym uczniowie, dzięki pracy w grupie, uczą się roz­wiązywania problemów, aktywnego słuchania, skutecznego komunikowania się, a także wzmacniają poczucie własnej wartości. Metoda projektu wdraża uczniów do planowania oraz organizowania pracy, a także dokonywania samooceny. Projekty swoim zakresem mogą obejmować jeden lub więcej przedmiotów. Pozwalają na współdziałanie szkoły ze środowiskiem lokalnym oraz na zaangażowanie rodziców uczniów.

            Projekty mogą być wykonywane indywidualnie lub zespołowo. Uczniowie podczas pracy nad projektami powinni mieć zapewnioną pomoc nauczyciela – opiekuna. Nauczyciele ko­rzystający z metody projektu mogą indywidualizować techniki pracy, różnicując wymagania.

            Wyboru treści podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, które będą realizowane metodą projektu, może dokonywać nauczyciel samodzielnie lub w porozumieniu z uczniami.

            Projekt, w zależności od potrzeb, może być realizowany np. przez tydzień, miesiąc, se­mestr lub być działaniem całorocznym. W organizacji pracy szkoły można uwzględnić rów­nież takie rozwiązanie, które zakłada, że w określonym czasie w szkole nie są prowadzone zajęcia z podziałem na poszczególne lekcje, lecz są one realizowane metodą projektu.

            Przy realizacji projektu wskazane jest wykorzystywanie technologii informacyjno-komu­nikacyjnych.

            Opis wiadomości i umiejętności zdobytych przez ucznia w szkole podstawowej jest przed­stawiany w języku efektów uczenia się, zgodnie z Polską Ramą Kwalifikacji1.

            Działalność edukacyjna szkoły określona jest przez:

            1) szkolny zestaw programów nauczania;

            2) program wychowawczo-profilaktyczny szkoły.

             

            Szkolny zestaw programów nauczania oraz program wychowawczo-profilaktyczny szkoły tworzą spójną całość i muszą uwzględniać wszystkie wymagania opisane w podstawie programowej. Ich przygotowanie i realizacja są zadaniem zarówno całej szkoły, jak i każ­dego nauczyciela.

            Obok zadań wychowawczych i profilaktycznych nauczyciele wykonują również działania opiekuńcze odpowiednio do istniejących potrzeb.

            Działalność wychowawcza szkoły należy do podstawowych celów polityki oświatowej państwa. Wychowanie młodego pokolenia jest zadaniem rodziny i szkoły, która w swojej działalności musi uwzględniać wolę rodziców, ale także i państwa, do którego obowiąz­ków należy stwarzanie właściwych warunków wychowania. Zadaniem szkoły jest ukie­runkowanie procesu wychowawczego na wartości, które wyznaczają cele wychowania i kryteria jego oceny. Wychowanie ukierunkowane na wartości zakłada przede wszystkim podmiotowe traktowanie ucznia, a wartości skłaniają człowieka do podejmowania odpo­wiednich wyborów czy decyzji. W realizowanym procesie dydaktyczno-wychowawczym szkoła podejmuje działania związane z miejscami ważnymi dla pamięci narodowej, for­mami upamiętniania postaci i wydarzeń z przeszłości, najważniejszymi świętami narodo­wymi i symbolami państwowymi.

            W szkole podstawowej na I etapie edukacyjnym, obejmującym klasy I–III – edukacja wcze­snoszkolna, edukacja realizowana jest w formie kształcenia zintegrowanego. Na II etapie edukacyjnym, obejmującym klasy IV–VIII, realizowane następujące przedmioty:

            1) język polski;

            2) język obcy nowożytny;

            3) drugi język obcy nowożytny;

            4) muzyka;

            5) plastyka;

            6) historia;

            7) wiedza o społeczeństwie;

            8) przyroda;

            9) geografia;

            10) biologia;

            11) chemia;

            12) fizyka;

            13) matematyka;

            14) informatyka;

            15) technika;

            16) wychowanie fizyczne;

            17) edukacja dla bezpieczeństwa;

            18) wychowanie do życia w rodzinie2;

            19) etyka;

            20) język mniejszości narodowej lub etnicznej3;

            21) język regionalny – język kaszubski.

             

             

          • "Ryczą w klasie dokazują, teraz Księdza Jana recytują"

          • Już po raz trzeci pod tym tytułem zorganizowaliśmy w szkole Szkolny Konkurs Recytatorski wierszy naszego patrona. W tym roku  formę konkursu zaproponowali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Każda klasa miała za zadanie przygotować krótką inscenizację jednego z wierszy Księdza Jana Twardowskiego.

            Przygotowania i praca nad sposobem prezentacji  sprawiła uczestnikom dużo satysfakcji. Uczniowie wykazali się  pomysłowością oraz szeroką wyobraźnią. W trakcie pracy rozwijali wiele umiejętności między innymi.: kreatywność i współpracę w grupie, które doskonale wpisują się w cele kształcenia ogólnego nowej podstawy programowej.

            Szkolną rywalizację wygrała klasa szósta, drugie miejsce zajęły oddziały przedszkolne, zaś trzecie miejsce na podium przypadło klasie piątej.

             

          • Być jak Ignacy.

          • Być jak Ignacy to program edukacyjny, stworzony przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Tak jak wcześniej pisaliśmy bierze w nim udział również nasza szkoła. Zespół uczniów z klas IV – VI podczas różnorodnych zajęć poznaje i popularyzuje polskich naukowców i wynalazców. W styczniu i lutym uczestnicy Koła Naukowego poznali osiągnięcia Jana Szczepanika i Kazimierza Funka. Dzisiaj zapraszamy do obejrzenia naszych działań związanych z poznaniem Jana Szczepanika.