• Szkoła wzbogaci się o podjazd dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz z wózkami dziecięcymi.

          • Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Barłominie została jednym z laureatów kolejnej edycji programu dobrosąsiedzkiego „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne grantowi w wysokości 16 tys. złotych wybudowany zostanie podjazd do jednego z głównych wejść szkoły dla osób z niepełnosprawnością ruchową (na wózkach inwalidzkich, o kulach) oraz z wózkami dziecięcymi. W ten sposób usunięta bariera architektoniczna wpłynie na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego osób z niepełnosprawnością oraz stworzy możliwość pełnego ich uczestnictwa w życiu szkolnym i lokalnym (imprezy, spotkania międzypokoleniowe).

            „Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą inwestycje lub eksploatują istniejącą infrastrukturę. Celem programu jest wsparcie projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc w ich wdrażaniu. Jego idea jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.

            W pięciu edycjach programu, PSE przyznały ponad 800  grantów o łącznej wartości 16 mln złotych. Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych https://wzmocnijotoczenie.pl/, https://www.energetycznykompas.pl/.

          • Impreza na orientację

          • Biegi na orientację stanowią wyzwanie zarówno dla umysłu, jak i dla ciała.  Na  finiszu zakończenia kolejnego roku szkolnego uczniowie klas IV – VIII po raz drugi wzięli udział w imprezie na orientację BARŁOMINO ORIENT EXPRESS. Szczerze musimy przyznać, że bieg nie był łatwy, wymagał przygotowania sprawnościowego oraz umiejętności logicznego myślenia i dokonywania trafnych wyborów.  Koniec końców wszyscy uczestnicy dobiegli do mety i po krótkiej chwili odpoczynku zadeklarowali swój udział w kolejnej edycji. Serdecznie dziękujemy rodzicowi Panu Wojtkowi, który przygotował nie tylko trasę, ale całą imprezę w najdrobniejszych szczegółach.

          • Święto Szkoły

          • „Książka jest jak ogród” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w dniach 1 – 7 czerwca 2023 r. 1 czerwca to także rocznica urodzin naszego Patrona Księdza Jana Twardowskiego. Zatem postanowiliśmy połączyć te dwa wydarzenia. W części rekreacyjnej naszego parku  czytaliśmy wybrane utwory Księdza Jana.  Nasze świętowanie uświetniła wizyta Wójta Gminy Luzino Pana Jarosława Wejer, przedstawicieli Biblioteki, Rady Rodziców oraz seniorów z terenu naszej gminy.  Skromne, ale jakże sympatyczne obchody Święta Szkoły zakończyły się rozszyfrowaniem jubileuszowych rocznic podczas słodkiego poczęstunku oraz życzeniami Pana Wójta, który  małym i dużym dzieciom życzył radości, szczęścia i  uśmiechu na każdy dzień.

          • Barłomino bliższe naturze - odnowiony park

          • Podczas Festynu Ekologicznego z okazji Dnia Dziecka nastąpiło otwarcie odnowionej części pozostałości po dawnym parku dworskim z II połowy XIX wieku znajdującego się na terenie szkoły. W kameralnej uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Luzino Pan Jarosław Wejer oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzebielino Pan Mariusz Kaliszewski. W ramach programu  Moje Miejsce na Ziemi realizowanego przez  Fundację ORLEN społeczność szkolna wraz z mieszkańcami wsi zrealizowała projekt „Barłomino – bliższe naturze”, którego celem było przywrócenie walorów przyrodniczo-historycznych dawnego parku. Na ten cel darczyńca przekazał 10 000 zł. W pierwszym etapie realizacji projektu teren został oczyszczony z posuszu, samosiejek oraz wyrównany w niektórych miejscach. Następnie dokonane zostały niezbędne cięcia korekcyjne. Systematycznie w ciągu kilku miesięcy społeczność szkolna porządkowała i projektowała zagospodarowany teren. Zakupione zostały oraz zrobione przez rodziców i uczniów elementy małej architektury. W efekcie szkoła i wieś wzbogaciła się nie tylko o nowe miejsce do wypoczynku, zabawy i nauki. Dodatkowo nastąpiła aktywizacja społeczna na rzecz ochrony środowiska, klimatu i zrównoważonego rozwoju. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy współpracowali podczas realizacji projektu dla dobra wspólnego, jakim było przywrócenie walorów przyrodniczych tego historycznego miejsca oraz ochrona środowiska przyrodniczego.