• Praca rąk.

          • „Czy uczeń, który nie próbował działać narzędziem na materiał, rzeczywiście rozumie istotny sens i znaczenie twierdzeń arytmetyki, geometrii, fizyki, chemii i biologii? Czy ostatecznie nie sprowadza się cała nauka do wyuczenia się na pamięć szeregu słów ilustrowanych takimi czy innymi pokazami doświadczeń?”.

            Tadeusz Nowicki Twórca pedagogiki pracy

            Nasza praca rąk w ostatnim przedświątecznym tygodniu.

          • Preambuła podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.

          • W jaki sposób w naszej szkole realizujemy cele i zadania zapisane w preambule podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych? Poniżej kilka przykładów z codziennej praktyki. Jest to zawsze działanie planowe, systematyczne i najważniejsze wykonane we współpracy z całą szkolną społecznością oraz przyjaciółmi szkoły Dlaczego pracujemy zgodnie z przepisami prawa oświatowego? Odpowiedź jest prosta - PRAWO I DOBRO KAŻDEGO DZIECKA.

          • Nasza planeta nasze zdrowie.

          • „Nasza planeta, nasze zdrowie” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Nasi uczniowie zgłębiali dzisiaj tajemnice krwi oraz zachęcali wszystkich do przeprowadzania jej badań w ramach profilaktyki.

            To również Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

            Wszystkim Pracownikom Służby Zdrowia składamy wyrazy uznania i wdzięczności za pełną poświęcenia służbę na rzecz drugiego człowieka. Życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności.

            Zaś wszystkim ludziom na świecie mniej stresu, który jak wiadomo jest przyczyną wielu chorób, a życie trwa tylko chwilę.

          • „Nie rezygnuj, tylko pokaż, na co cię stać”

          • „Nie rezygnuj, tylko pokaż, na co cię stać” – ten podstawowy przejaw uporu wykorzystali dzisiaj nasi uczniowie podczas gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom. Ich wytrwałość, konsekwencja oraz nastawienie na rozwój przyniosło wymierne efekty.

            I MIEJSCE w  kategorii klas I – IV zajął Piotr Waga (klasa 1)

            I MIEJCSCE w kategorii klas V – VIII zajęła Paulina Brzezińska (klasa 7).

            Serdecznie gratulujemy całej naszej drużynie i życzymy sukcesów w eliminacjach na szczeblu powiatowym.

          • Styczniowe wyprzedaże.

          • Podstawowe zadanie szkoły to stwarzanie uczniom warunków do uczenia się. W ostatnim miesiącu realizowaliśmy szkolny projekt „Styczniowe wyprzedaże”. W pierwszej fazie każda  klasa stworzyła własny sklep. Następnie jedno z klasowych pomieszczeń przekształciliśmy  w tętniącą życiem Galerię Handlową umożliwiającą prowadzenie interdyscyplinarnych zajęć. Dzieci bardzo szybko weszły w swoje role wykazując się niesamowitą kreatywnością i przedsiębiorczością. Odkrzesłowienie, powiązanie głębokiego uczenia się z prawdziwym życiem zaangażowało zarówno uczniów, jak i nas nauczycieli. Wszyscy doskonaliliśmy różnorodne umiejętności w najodpowiedniejszym dla siebie tempie, zgodnie ze swoimi możliwościami i potrzebami. W trakcie rozwijania kompetencji kluczowych bardzo szybko została przełamana bariera językowa i handlowe negocjacje prowadzone były również w języku angielskim oraz kaszubskim (akcent naszej małej ojczyzny zaproponowali sami uczniowie). Bezpieczne i wspierające warunki sprzyjające uczeniu się wyzwoliły niezwykłą aktywność i ciekawość poznawczą uczniów na przekór wszechobecnej nudzie, bierności i zniechęceniu. Poniżej wypowiedzi dzieci. 

             Podczas projektu nauczyliśmy się:

             

            Czego? – liczyć w ruchu, wydawania reszty, zwrotów i słówek z języka angielskiego, matematyki, liczenia groszy, tabliczki mnożenia, dodawania, odejmowania, dzielenia, mnożenia, matematyki, angielskiego i kultury,

             

            Jak? Przychodziły panie, koleżanki, koledzy i kupowały, zaniżałam ceny i wleciało do głowy, rozmawialiśmy po angielsku, w ruchu, podawaliśmy produkty, mówiliśmy tylko po angielsku, czasami kaszubsku kupując i sprzedając

             

            Po co? Żeby rozmawiać w języku angielskim, że jak będę dorosła i może będę pracować w sklepie będę dobrze rozmieniała pieniądze, do nauki, w sklepie, żeby nam w życiu było łatwiej, do życia, żeby mieć lepszą pracę jak będę dorosły

             

            Gdzie to wykorzystam? Podczas pobytu w Anglii,  jak dorosnę,  w sklepie, za granicą, na sprawdzianie, w przyszłości, w innych krajach, w pracy

             

          • 16 rocznica śmierci Patrona szkoły.

          • W 16 rocznicę śmierci Patrona szkoły wróciliśmy do naszych prac, które wykonaliśmy w ramach szkolnego projektu " Żółty promieniuje, niebieski oddala, czerwony unosi". Uczniowie do swoich abstrakcyjnych prac poszukali, a potem ręcznie przepisali fragment tekstu z twórczości Księdza Jana. W trakcie zajęć szukali także odpowiedzi na pytanie: Dlaczego Ksiądz Jan Twardowski jest dobrym Patronem szkoły? Pierwszoklasiści zajrzeli do "Szafy Księdza Jana", która jest bijącym sercem naszej szkoły.

          • Specjalna przesyłka dla przyszłych pokoleń:

          • „Najważniejsze we wspomnieniach jest to, żeby mieć się gdzie zatrzymać i tam wspominać”.

            Terry Prachett

            Z okazji otwarcia „Schodów Pamięci Pokoleń” przy Bibliotece im. Leona Roppla w Luzinie złożono pamiątki w kapsule czasu, którą uroczyście wkopano 11 listopada 2021 r. Nasza szkoła do specjalnej „przesyłki dla pokoleń” włożyła kartkę z własnoręcznie wykonanego podręcznika do nauki historii z rysunkami dzieci symbolizującymi historię, tradycję, kulturę naszej małej i dużej Ojczyzny oraz tomik wierszy naszego Patrona Księdza Jana Twardowskiego. Uważnie analizując rysunki dzieci zobaczymy miejsca, przy których możemy się zatrzymać i wspominać.

          • Wielcy Polacy, coś o nich wiemy.

          • Wielcy Polacy, coś o nich wiemy” to tytuł dzisiejszego występu artystycznego, który z okazji 103 rocznicy Święta Niepodległości zaprezentowali uczniowie klasy trzeciej.

            W tym roku opowiedzieli o Polakach, którzy swoją pracą przyczynili się do postępu i rozwoju gospodarczego nie tylko naszego kraju, ale całego świata. Wśród nich znaleźli się naukowcy, wynalazcy, odkrywcy, podróżnicy, konstruktorzy. Uczniowie klasy siódmej sprawdzili naszą wiedzę z zakresu historii Polski.

          • Ściana Pamięci.

          • Ściana Pamięci - historia, tradycja i kultura naszej małej i dużej Ojczyzny. Ten niezwykły podręcznik do nauki historii narysowali wszyscy uczniowie szkoły w ostatnich dwóch tygodniach. Tuż przed Świętem Niepodległości wszystkim nam przyda się chwila refleksji i zadumy.

          • Żółty promieniuje, niebieski oddala, czerwony unosi - wernisaż prac uczniów

          • „Upodobanie do wyzwań i wytrwałość okazywana nawet wtedy (ba, właśnie wtedy), gdy coś idzie nie tak, to wyznaczniki nastawienia na rozwój”.

            Słowa Carl Dweck (Nowa psychologia sukcesu) przyświecały nam podczas październikowego miesiąca sztuki. Zainspirowani twórcą neoplastycyzmu Piet Mondrian postanowiliśmy przygotować wystawę własnych artystycznych prac dokładnie w Międzynarodowym Dniu Artysty.

            „To będzie praca lekka, łatwa i przyjemna” – tak wszyscy sobie mówiliśmy. Jednak szybko okazało się, że wykonanie abstrakcyjnej kompozycji do wybranego temu z zachowaniem pionów i poziomów, kwadratów i prostokątów oraz  podstawowych barw to nie lada wyzwanie. Musieliśmy włożyć dużo wysiłku, dokładności, kreatywności, żeby nasze prace znalazły się na wernisażu „Żółty promieniuje, niebieski oddala, czerwony unosi”, na który zaprosiliśmy zespół EVE Quarter, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich Pro Bono w Luzinie, Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie . Czy byliśmy zadowoleni z efektu końcowego? - sami oceńcie. Dodamy tylko, że niektórzy poszli trochę dalej i złamali żelazne zasady artysty dodając coś od siebie. Artystyczny projekt wpisywał się w założenia podstawy programowej wielu przedmiotów, rozwijał wiele kompetencji kluczowych, ale najważniejszym jego celem  było rozwijanie w dzieciach nastawienia na rozwój. Praca nad abstrakcyjną kompozycją otworzyła ich umysły, sprawiła, że wyszli poza granice własnych  możliwości i poczuli smak sukcesu poprzedzony prawdziwym wysiłkiem.

          • 1 września 2021 - Inauguracja nowego roku szkolnego.

          • Zachowujemy zasady reżimu sanitarnego: w budynku szkoły obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk. Przychodzą wyłącznie osoby zdrowe.

            Obowiązuje HARMONOGRAM spotkań klas z wychowawcami.  

             

            HARMONOGRAM SPOTKAŃ Z WYCHOWAWCAMI:

            Przedszkole - godzina 10.00 - Spotkanie: Rodzice i dzieci z wychowawcą - Sala nr 6/wejście A

            Oddział przedszkolny - godzina 10.00 - Spotkanie: Rodzice i dzieci z wychowawcą - Sala nr 5/wejście A

            Klasa I - godzina 9.00 - Spotkanie z wychowawcą – rodzice i dzieci - Sala nr 15/wejście C

            Klasa II - godzina 9.00 - Spotkanie z wychowawcą – rodzice i dzieci - Sala nr 4/ wejście B

            Klasa III - godzina 9.00 - Spotkanie z wychowawcą – rodzice i dzieci - Sala nr 7/ wejście A

            Klasa IV - godzina 10.00 - Spotkanie z wychowawcą – dzieci i chętni rodzice - Sala nr 11/wejście B

            Klasa V - godzina 10.00 - Spotkanie uczniów z wychowawcą - Sala nr 10 / wejście B

            Klasa VI - godzina 10.00 - Spotkanie uczniów z wychowawcą - Sala nr 11A/ wejście B

            Klasa VII - godzina 10.00 - Spotkanie uczniów z wychowawcą - Sala nr 12/ wejście B