• Biesiada muzyczna - natura z gitarą będzie dla mnie parą.

          • Natura z gitarą będzie dla mnie parą” to tytuł biesiady muzyczno-ekologicznej, którą zorganizowaliśmy w ramach realizowanego Programu „ekoPracownia – zielone serce szkoły” dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Młodzi i seniorzy z Kaszubskiego Towarzystwa Sportowo- Kulturalnego podczas międzypokoleniowego spotkania stworzyli drugą parę. I tak oto dwie pary posługując się uniwersalnym językiem, jakim jest muzyka spędziły ze sobą cudowne chwile, czerpiąc nawzajem od siebie inspiracje i radość życia. Biesiada w malowniczym otoczeniu szkoły uzmysłowiła nam po raz kolejny , jak ważna jest więź człowieka z przyrodą. Wszystkim małym i dużym uczestnikom muzycznej imprezy za wzajemną życzliwość , uśmiech serdecznie dziękujemy.

          • Święto Przedszkolaków.

          • Uśmiech od ucha do ucha był znakiem rozpoznawczym Święta Przedszkolaków w naszej szkole. Najpierw wspaniałe życzenia, które w imieniu wszystkich uczniów przygotowali drugoklasiści. Następnie spotkanie dzieci z policjantami i rozmowa na temat ich pracy oraz zasad bezpieczeństwa. A po piknikowym poczęstunku na łonie przyrody z wrześniowym słońcem w tle fantastyczna zabawa na dmuchańcu. Pięknie dziękujemy naszym gościom oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tak wielu atrakcji dla naszych przedszkolaków.

          • Dzień Kropki.

          • Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy.  

          • UWAGA! PILNE!!!

          • W związku ze zwiększeniem liczby lokali wyborczych w gminie Luzino z 7 do 13 przekazujemy obwieszczenie Wójta Gminy Luzino o obwodach i lokalach wyborczych, które zostaną uruchomione już w najbliższych wyborach do Sejmu RP i Senatu RP zarządzonych na 15 października 2023r. Mieszkańcy Barłomina, którzy wcześniej głosowali w Wyszecinie nie będą mogli głosować w dotychczasowym lokalu wyborczym. Nowym lokalem wyborczym dla mieszkańców Barłomina będzie nasza Szkoła Podstawowa!!!

          • Konkurs plastyczno-ekologiczny

          • Mamy pragienie, ab promować świadomości ekologiczną oraz ukazać relacje jakie zachodzą między ludźmi a naszą Ziemią, dlatego nasza szkoła organizuje konkurs plastyczno-ekologiczny pod tytułem „Ziemia i ludzie o przyjaźni cudzie. Zachęcamy do udziału uczniów szkół podstwowych. Termin nadsyłania prac mija 10 października. Więcej informacji w załączniku.

          • Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

          • Światowy Dzień Pierwszej Pomocy stal się tematem przewodnim tygodniowego projektu, którego głównymi realizatorami byli uczniowie klasy trzeciej. W jego początkowej fazie trzecioklasiści zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przez studentkę pielęgniarstwa, która w bardzo fachowy sposób podzieliła się swoją wiedzą oraz umiejętnościami. Następnie młody zespół ratowników zorganizował zajęcia warsztatowe dla przedszkolaków oraz  młodszych koleżanek i kolegów. To było niezwykłe doświadczenie,  podczas którego w formie koła fortuny uczestnicy odpowiadali nie tylko na pytania, ale także wykonywali zadania praktyczne z zakresu ratowania życia i zdrowia. Projekt wyposażył uczestników nie tylko w przydatne umiejętności życiowe, ale także stworzył szansę na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, działania w grupie, odpowiedzialności społecznej, empatii oraz wzrostu pewności siebie. Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział o zawodzie, jakim jest pielęgniarstwo.  

          • Zamknij to, co otworzyłeś.

          • "Zamknij to, co otworzyłeś".

            Tymi słowami Pani Dyrektor rozpoczęła nowy rok szkolny życząc wszystkim Uczniom, aby zawsze mieli przy sobie zestaw 4 kluczy - odpowiednią strategię uczenia się, motywację, siłę woli oraz sumienność. I jak najczęściej z niego korzystali otwierając i zamykając za sobą wszystkie drzwi przygotowujące do życia w prawdzie, pięknie i dobroci.

            Wszystkim Rodzicom, Nauczycielom oraz Pracownikom szkoły dyrekcja szkoły życzyła, aby zawsze dopasowali odpowiedni klucz do rozwoju każdego dziecka. Klucz, który pozwoli im bezpiecznie, punktualnie bez większych otarć zamknąć za sobą drzwi rozpoczętego dzisiaj roku szkolnego.

            Nie zabrakło także momentu wzruszeń, pożegnania długoletniej nauczycielki naszej szkoły Pani Aleksandry Szumlańskiej, dla której drzwi tej szkoły będą zawsze otwarte. Pani Olu, z całego serca dziękujemy.

          • Szkoła wzbogaci się o podjazd dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz z wózkami dziecięcymi.

          • Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Barłominie została jednym z laureatów kolejnej edycji programu dobrosąsiedzkiego „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne grantowi w wysokości 16 tys. złotych wybudowany zostanie podjazd do jednego z głównych wejść szkoły dla osób z niepełnosprawnością ruchową (na wózkach inwalidzkich, o kulach) oraz z wózkami dziecięcymi. W ten sposób usunięta bariera architektoniczna wpłynie na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego osób z niepełnosprawnością oraz stworzy możliwość pełnego ich uczestnictwa w życiu szkolnym i lokalnym (imprezy, spotkania międzypokoleniowe).

            „Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą inwestycje lub eksploatują istniejącą infrastrukturę. Celem programu jest wsparcie projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc w ich wdrażaniu. Jego idea jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.

            W pięciu edycjach programu, PSE przyznały ponad 800  grantów o łącznej wartości 16 mln złotych. Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych https://wzmocnijotoczenie.pl/, https://www.energetycznykompas.pl/.

          • Impreza na orientację

          • Biegi na orientację stanowią wyzwanie zarówno dla umysłu, jak i dla ciała.  Na  finiszu zakończenia kolejnego roku szkolnego uczniowie klas IV – VIII po raz drugi wzięli udział w imprezie na orientację BARŁOMINO ORIENT EXPRESS. Szczerze musimy przyznać, że bieg nie był łatwy, wymagał przygotowania sprawnościowego oraz umiejętności logicznego myślenia i dokonywania trafnych wyborów.  Koniec końców wszyscy uczestnicy dobiegli do mety i po krótkiej chwili odpoczynku zadeklarowali swój udział w kolejnej edycji. Serdecznie dziękujemy rodzicowi Panu Wojtkowi, który przygotował nie tylko trasę, ale całą imprezę w najdrobniejszych szczegółach.

          • Święto Szkoły

          • „Książka jest jak ogród” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w dniach 1 – 7 czerwca 2023 r. 1 czerwca to także rocznica urodzin naszego Patrona Księdza Jana Twardowskiego. Zatem postanowiliśmy połączyć te dwa wydarzenia. W części rekreacyjnej naszego parku  czytaliśmy wybrane utwory Księdza Jana.  Nasze świętowanie uświetniła wizyta Wójta Gminy Luzino Pana Jarosława Wejer, przedstawicieli Biblioteki, Rady Rodziców oraz seniorów z terenu naszej gminy.  Skromne, ale jakże sympatyczne obchody Święta Szkoły zakończyły się rozszyfrowaniem jubileuszowych rocznic podczas słodkiego poczęstunku oraz życzeniami Pana Wójta, który  małym i dużym dzieciom życzył radości, szczęścia i  uśmiechu na każdy dzień.

          • Barłomino bliższe naturze - odnowiony park

          • Podczas Festynu Ekologicznego z okazji Dnia Dziecka nastąpiło otwarcie odnowionej części pozostałości po dawnym parku dworskim z II połowy XIX wieku znajdującego się na terenie szkoły. W kameralnej uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Luzino Pan Jarosław Wejer oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzebielino Pan Mariusz Kaliszewski. W ramach programu  Moje Miejsce na Ziemi realizowanego przez  Fundację ORLEN społeczność szkolna wraz z mieszkańcami wsi zrealizowała projekt „Barłomino – bliższe naturze”, którego celem było przywrócenie walorów przyrodniczo-historycznych dawnego parku. Na ten cel darczyńca przekazał 10 000 zł. W pierwszym etapie realizacji projektu teren został oczyszczony z posuszu, samosiejek oraz wyrównany w niektórych miejscach. Następnie dokonane zostały niezbędne cięcia korekcyjne. Systematycznie w ciągu kilku miesięcy społeczność szkolna porządkowała i projektowała zagospodarowany teren. Zakupione zostały oraz zrobione przez rodziców i uczniów elementy małej architektury. W efekcie szkoła i wieś wzbogaciła się nie tylko o nowe miejsce do wypoczynku, zabawy i nauki. Dodatkowo nastąpiła aktywizacja społeczna na rzecz ochrony środowiska, klimatu i zrównoważonego rozwoju. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy współpracowali podczas realizacji projektu dla dobra wspólnego, jakim było przywrócenie walorów przyrodniczych tego historycznego miejsca oraz ochrona środowiska przyrodniczego.

             

          • Fangor.Poza obraz.

          • Z podstawą programową za pan brat.

            „Lekcje plastyki w miarę możliwości powinny być uzupełniane innymi formami zajęć, realizowanymi we wszystkich latach nauki. Ich celem jest m.in. upowszechnianie kultury i współpraca z instytucjami i osobami działającymi na rzecz rozwoju kultury i sztuki”. Zwiedzanie wystaw to jedna z takich  form zajęć. W miniony wtorek grupa naszych uczniów zwiedzała wystawę w Muzeum Narodowym w Gdańsku FANGOR. POZA OBRAZ. Wojciech Fangor to znany i ceniony na całym świecie malarz, rysownik, rzeźbiarz, plakacista. Wczoraj zainspirowani twórczością artysty tworzyliśmy prace abstrakcyjne, które artysta tworzył w latach 60 ubiegłego wieku.

             

          • Familiada

          • Dlaczego szkoła nie uczy nas życia?

            Takie pytanie usłyszeliśmy od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego podczas przygotowywania szkolnego teleturnieju Familiada. Dzisiaj wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć, jak poradzili sobie z tak ambitnym zadaniem. Trzeba szczerze powiedzieć, że sprostali zadaniu. Na zakończenie Pani Dyrektor odpowiedziała uczniom na wcześniejsze pytanie.

            - Właśnie uczyliście się życia między innymi: współpracy w grupie, kreatywności, komunikacji, odpowiedzialności, przedsiębiorczości, myślenia krytycznego i empatii. I co najważniejsze powiedzieliście – To jeszcze nie wyszło tak, jak planowaliśmy. Następnym razem zrobimy to jeszcze lepiej.

            Brawo drużyna. W imieniu całej szkolnej społeczności bardzo Wam dziękujemy za dobrą zabawę połączoną z nauką życia.

          • Sensoryczne wtorki

          • "Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych” to jedno z zadań zapisanych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Nasze tegoroczne „sensoryczne wtorki” cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród przedszkolaków, ale także uczniów klas I – III, dla których jedną z najważniejszych potrzeb jest potrzeba ruchu.

            Budząca się szkoła

            #edukacja #sensoryka #budzącasieszkoła #integracjasensoryczna

          • Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2023/2024

          • Termin rekrutacji  do placówek wychowania przedszkolnego –  od 20 lutego do  24 marca 2023 r.

            Wnioski w postępowaniu rekrutacyjnym o objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym należy składać  do dyrektora oddziału przedszkolnego szkoły podstawowej w Barłominie w godzinach pracy sekretariatu  placówki.

            W rekrutacji udziału nie biorą dzieci obecnie uczęszczające do placówek wychowania przedszkolnego, dla których organem prowadzącym jest gmina, a których rodzice (opiekunowie prawni) w okresie  do 10 lutego 2023 r. złożą  do dyrektora placówki wniosek o zamiarze kontynuowania wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2023/2024  wniosek do pobrania - Załącznik Nr 1 (linki do pobrania na dole strony)

            Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r.  Prawo oświatowe (art. 131) na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, o których mowa na wstępie brane są pod uwagę następujące kryteria: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednegoz rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność  rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą.

            W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu pierwszego etapu postępowania rekrutacyjnego przedszkole publiczne lub oddział przedszkolny przy szkole podstawowej dysponuje wolnymi miejscami, prowadzony jest drugi etap postępowania rekrutacyjnego. Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kryteria ustalone uchwałą nr XXVII/284/2017 Rady Gminy Luzino z dnia 17 lutego 2017r. w sprawie ustalenia kryteriów wraz z liczbą punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznego przedszkola i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Luzino - do pobrania, Załącznik Nr 2.

            Wnioski w ramach prowadzonej rekrutacji do klas pierwszych szkół podstawowych  należy składać  w terminie od 20 lutego do 24 marca  2023 r.  do dyrektorów  szkół podstawowych,  w godzinach pracy sekretariatu  szkoły.  W przypadku rekrutacji do klasy pierwszej szkół podstawowych, kandydatów spoza obwodu szkoły, będą obowiązywały kryteria ustanowione uchwałą nr  XXVII/285/2017 Rady Gminy Luzino z dnia 16 lutego 2017r. w sprawie określenia kryteriów naboru do klas pierwszych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Luzino, do postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły - do pobrania, Załącznik Nr 3.

             

            Zarządzenie nr 5/2023 Wójta Gminy Luzino z dnia 31 stycznia 2023 r.  w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i uzupełniającym na rok szkolny 2023/2024 do Gminnego Przedszkola Publicznego w Luzinie, do Przedszkola nr 2 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Luzinie, do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych:  w Kębłowie, Sychowie, Barłominie, Wyszecinie oraz do klas pierwszych szkół podstawowych nr 1, nr 2  w Luzinie, w Kębłowie, w Sychowie, w Barłominie i w Wyszecinie - do pobrania, Załącznik Nr 4.

            Załącznik nr 1 do zarządzenia (dot. wychowania przedszkolnego) , Załącznik nr 2 do zarządzenia (dot. kl. I szkoły podstawowej) – do pobrania Załącznik Nr 5.

             

            Zarządzenie nr 5A / 2023 Wójta Gminy Luzino z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie ustalenia wzorów wniosków w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024 do Gminnego Przedszkola Publicznego w Luzinie, do Przedszkola nr 2 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Luzinie,  do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w: Kębłowie, Sychowie, Barłominie, Wyszecinie oraz do klasy I szkół podstawowych (dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem), a także wzoru zgłoszenia dziecka do klasy I szkół podstawowych (dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem),  a także wzoru zgłoszenia dziecka do klasy I szkoły podstawowej, w której ustalono obwód (dla dzieci zamieszkałych w obwodzie), dla których organem prowadzącym jest Gmina Luzino  –  do pobrania, Załącznik Nr 6.

            Druki do pobrania:

            Wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w roku szkolnym 2023/2024  do pobrania, Załącznik Nr 7.

            Wniosek o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej  w roku szkolnym 2023/2024 (dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem)  do pobrania, Załącznik Nr 8

            Zgłoszenie dziecka do klasy I szkoły podstawowej, zamieszkałego w obwodzie tej szkoły w roku szkolnym 2023/2024  do pobrania, Załącznik Nr 9

             

            Zarządzenie nr 5B / 2023 Wójta Gminy Luzino z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie ustalenia wzorów formularzy w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2022/2023 dla Gminnego Przedszkola Publicznego w Luzinie, Przedszkola nr 2 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Luzinie oraz do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w: Kębłowie, Sychowie Barłominie, Wyszecinie oraz do klasy I szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Luzino  do pobrania, Załącznik Nr 10

            Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata  do pobrania, Załącznik Nr 11

            Oświadczenie o samotnym wychowywaniu kandydata  do pobrania, Załącznik Nr 12

            Oświadczenie o kontynuacji edukacji przedszkolnej bądź edukacji szkolnej  do pobrania, Załącznik Nr 13

            Oświadczenie o miejscu zamieszkania kandydata - do pobrania, Załącznik Nr 14

            Oświadczenie o zatrudnieniu, prowadzeniu działalności gospodarczej, gospodarstwa rolnego bądź studiowaniu w trybie stacjonarnym  do pobrania, Załącznik Nr 15

            Oświadczenie o uczęszczaniu rodzeństwa kandydata do tego samego przedszkola, szkoły, w której znajduje się oddział przedszkolny  do pobrania, Załącznik Nr 16

            Potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do przedszkola  do pobrania, Załącznik Nr 17

            Oświadczenie o miejscu pracy w obwodzie szkoły  do pobrania, Załącznik Nr 18

            Oświadczenie o zamieszkiwaniu krewnych w obwodzie szkoły, wspierających w zapewnieniu należytej opieki kandydatowi  do pobrania, Załącznik Nr 19

            Potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej  do pobrania, Załącznik Nr 20.

          • 17 rocznica śmierci Patrona Szkoły

          • Odgłos mych butów zostanie po wieczne czasy na schodach -

            Księzyc i lustro nie ginie - wciąż dwoi, troi się w mroku -

            Ktoś wyjdzie - nagle usłyszy szmer jasny, chłodny jak woda -

            zrozumie treść mego życia, księżyca, lustra i kroków.

            Ksiądz Jan Twarowski

            Dzisiaj ochodzimy 17 rocznicę śmierci Patrona naszej szkoły. Księdza piszącego wiersza.

          • Jeśli nie wiesz, dowiedz się. # MISTRZOWIE ENERGII.

          • Projekt edukacyjny „Jeśli nie wiesz, dowiedz się” w ramach inicjatyw konkursowej Mistrzowie Energii zorganizowali  uczniowie klasy 8 angażując w jego realizację całą szkolną społeczność. Zgodnie z celem inicjatywy najpierw we współpracy z nauczycielem fizyki przeprowadzili zajęcia warsztatowe dla wszystkich kolegów i koleżanek „ Od elektronu po prąd”. W ten sposób wszyscy dowiedzieli się, w jaki sposób uzyskać energię elektryczną i jak dużo potrzebujemy paliwa do jej produkowania. Niezwykły pokaz zakończył się wnioskiem, że energię elektryczną i cieplną trzeba oszczędzać. A skoro oszczędzać to dobrze wiedzieć, w jaki sposób to robić. Grupa projektowa zaproponowała układanie haseł oraz przygotowywanie elementów graficznych na ten temat wraz z promowaniem zdrowych nawyków cyfrowych. Na ścianie jadalni zaczęły pojawiać się pierwsze pomysły, które rozruszały mózgi dzieci do czerwoności i wyzwoliły  kreatywność. Oto kilka przykładów: Ograniczaj liczbę źródeł światła, Gotuj mądrze, przykryj dobrze, Mniej czasu na komputerze poprawi relacje na wspólnym spacerze, Ograniczam czas cyfrowy i już czuję się  jak nowy, O potomnych się troszczymy, gdy energię oszczędzimy, Postaw na termostat. Uczniowie klas starszych podczas zajęć informatycznych korzystali z programu canva.com do tworzenia pierwszych prób projektowych. Natomiast młodsi wykonywali graficzne rysunki. Wszystkie te działania w kolejnym etapie projektu zostały wykorzystane do stworzenia papierowych projektów koszulek promujących cele Konkursu. Szary papier z opakowań  został zagospodarowany do przygotowania pierwszych projektów koszulek, które wykorzystano jako element dekoracyjny na zakończenie projektu. Z  projektami koszulek oraz wiedzą na temat sposobów i korzyści wynikających z oszczędzania energii elektrycznej oraz zdrowych nawyków cyfrowych uczniowie podzielili się ze swoim rodzicami w domu. Następnie wspólnie bądź samodzielnie wykonali  koszulkę na modowy pokaz, który odbył się w szkole 10 stycznia. Uczniowie klasy 8 przygotowali scenografię, oprawę muzyczną oraz poprowadzili w bardzo kreatywny sposób pokaz, podczas którego wszyscy chętni mogli zaprezentować swoją koszulkę i jednocześnie poczuć się, jak prawdziwy model, modelka w towarzystwie kamer i aparatów fotograficznych. Takie zakończenie edukacyjnego projektu i pokazanie jego efektów wszystkim bardzo się podobało. Na twarzach dzieci pojawił się uśmiech i radość, poziom energii bardzo podskoczył. Tak bardzo, że jak to po pokazach uczniowie zorganizowali  zabawę, podczas której dalej dzielili się uśmiechem, radością i wzajemną życzliwością. Dodatkowo w trakcie realizacji projektu ułożone zostały słowa piosenki na temat zdrowych nawyków cyfrowych. Wszyscy zgodnie z założeniami konkursu poczuliśmy się jedną drużyną z dużą ilości dobrej energii. Finał projektu został pokazany w serwisie Twojej Telewizji Morskiej (od 12 minuty do 15.25). 

            https://telewizjattm.pl/dzien/2023-01-11/60485-serwis-informacyjny.html?play=on

             

          • #MISTRZOWIEENERGII

          • Jeśli nie wiesz, dowiedz się.

            W ramach ogólnopolskiego konkursu „Mistrzowie Energii” zorganizowanego przez Fundację Czyste Powietrze przy wsparciu  Państwowego Instytutu Badawczy NASK oraz Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) wczoraj uczniowie klasy 7 i 8 przygotowali pokaz doświadczeń z fizyki „ Od elektronu po prąd”. W tak ciekawy zajęciach wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły oraz grupy przedszkolne. Na pierwszym stanowisku dzieci rozwiązały tajemnice elektryzowania. Następnie zapoznały się z działaniem generatora van der Grafa. „Na własnej skórze”, a właściwe na włosach zobaczyły, jak oddziaływają ładunki jednoimienne. Dodatkowo każdy z uczestników dowiedział się, jaką energię można otrzymać w wyładowaniu atmosferycznym. Kolejne stanowisko pokazywało, jak można uzyskać energię elektryczną z warzyw i owoców. Starsi uczniowie uczyli młodszych, jak mając do dyspozycji ogórki kiszone, kiwi, cytryny, pomarańcze lub słoną wodę oraz płytki wykonane z miedzi i cynku można zbudować prostą baterię. Za pomocą miernika mierzyli, jakie napięcie udało się w ten sposób uzyskać. Efekt był piorunujący, uzyskano prawie 1V, z zaledwie jednego ogórka kiszonego. Za jego pomocą można byłoby uruchomić mały głośnik. Na ostatnim stanowisku dzieci mogły się dowiedzieć, jak działa prosty generator prądu. Za pomocą korby wprawiono ją w ruch kołowy, a następnie badano, jak dużej siły należy użyć, aby móc zasilić odbiorniki o różnych napięciach znamionowych. Okazało się, że o ile odbiorniki o napięciu 3 V bardzo łatwo było uruchomić i nie trzeba było używać dużej siły do kręcenia korbą generatora to już projektor, którego napięcie znamionowe to 14 V było dość trudno zasilać. Z tym zadaniem radzili sobie jedynie prawdziwi siłacze. Wszyscy uczniowie zauważyli, że aby zasilić jedną żarówkę podłączoną do sieci o napięciu 230 V , należałoby użyć bardzo dużej siły. Nawet najsilniejsi uczniowie mieliby z tym problem. A przecież energia, która jest produkowana w elektrowni musi zasilić nie jedną żarówkę, a sporo więcej odbiorników. Energia paliwa zasilającego taką elektrownię musi być ogromna. Dzieci zauważyły również, że zasilając turbinę robi im się ciepło. Taki sam efekt mamy właśnie w elektrowniach. Poza energią elektryczną otrzymujemy również energię cieplną. Skoro tak ciężko jest uzyskać energię elektryczną o wysokim napięciu to warto ją oszczędzać chociażby po to, żeby zużywać jak najmniej paliwa do jej produkowania. Zatem energię elektryczną i cieplną trzeba oszczędzać. Jak to robić? O tym opowiemy w kolejnym poście w ramach PROJEKTU.