• „żeby coś znaleźć, trzeba wiedzieć, czego się szuka”. Ksiądz Jan Twardowski

• Drodzy Pierwszoklasiści,

myślą przewodnią Waszego dzisiejszego święta są słowa naszego Patrona

„żeby coś znaleźć, trzeba wiedzieć, czego się szuka”.

Kogo i czego może szukać pierwszoklasista w szkole? Każdy, kto uważnie wsłucha się w treść Waszego pięknego występu bez trudu odpowie:

Uczeń pierwszej klasy szuka:

- Przyjaźni i serdeczności bliźniego, czyli jak pisze Ksiądz Jan

„każdego, który powinien być najbliżej naszego serca”.

- Pierwszoklasista szuka mądrości, dlatego słusznie zaczynacie naukę od poznania liter, dzięki którym nauczycie się czytać, a gdy dorośniecie w pełni zrozumiecie wiele mądrych słów na przykład: rodzina, Ewangelia, Ojczyzna, dobro, prawda, serdeczność, proszę, dziękuję, przepraszam.

- Szukacie zgody,  pokoju i bezpieczeństwa

- Szukacie swoich korzeni, a więc historii  swojej rodziny oraz Ojczyzny i całego świata

Skoro zdradziłam, czego szukacie w szkole, pozostaje nam  poszukać odpowiedzi na jeszcze jedno pytanie: Jak  znaleźć dobro, przyjaźń, serdeczność i  mądrość w szkole?

Myślę, że najlepiej odpowie nam na to pytanie Ksiądz Jan dając cenne wskazówki:

Pierwsza z nich brzmi:

” Trzeba stale dobrze słyszeć, żeby usłyszeć, czy ktoś nie potrzebuje czegoś,

zawsze dobrze widzieć, żeby zobaczyć, czy ktoś nie potrzebuje pomocy” ,

a więc musimy zawsze mieć uszy i oczy szeroko otwarte.

Druga podpowiedź: Trzeba umieć przebaczyć –

„Przebaczyć komuś to wstydzić się, że się w ogóle gniewałem”,

Trzecia rada: „Trzeba być nie tylko Aniołem, ale i stróżem”.

Kolejna: Do niemiłego też trzeba się uśmiechnąć. Trzeba próbować „być naprawdę posłusznym, uczynnym, a wszystko zacznie zmieniać się na lepsze”

I ostania wskazówka: „Trzeba pamiętać, że Pan Jezus mieszka w każdym z nas, tylko czasem tego nie widzimy, bo myślimy o sobie”.

Zatem Drogie Dzieci, jeżeli skorzystacie z tych cennych wskazówek i wykażecie się wytrwałością, cierpliwością, silną wolą i konsekwencją to żegnając mury tej szkoły za 8 lat będziecie wyposażeni w potężny oręż. Tym orężem będzie Wasz charakter oparty na prawdzie i dobru. Dzięki niemu nigdy nie zbłądzicie i zawsze będziecie wiedzieli czego szukacie. Wierzę, ze dzięki pomocy Waszych Rodziców, Nauczycieli oraz Patrona Szkoły znajdziecie szczęście niekoniecznie z milionem w kieszeni, ale miłością i życzliwością w sercu.

Dyrektor Halina Szlaga